Finałowy Turniej ATP

Article

December 5, 2022

Finały ATP (ang. ATP Finals; dawniej znane również jako Masters, ATP World Championship, Masters Cup, ATP World Tour Final) to coroczny turniej tenisowy dla mężczyzn, który kończy sezon zawodowy. W turnieju biorą udział zawodnicy i pary, które w bieżącym roku wykazały się najlepszymi wynikami. Jest organizowany wspólnie przez Association of Tennis Professionals i Międzynarodową Federację Tenisową. Piąty, po turniejach wielkoszlemowych, najważniejszy indywidualny turniej w tenisie mężczyzn. W latach 2021-2025 turniej odbędzie się w Turynie (Włochy) na arenie Pala Alpitur.

Historia

Oficjalna historia turnieju sięga roku 1970, kiedy to Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) rozpoczęła organizację turnieju Masters. 8 najlepszych (6 w 1970 i 7 w 1971) tenisistów padło na nią według wyników serii turniejów Grand Prix. Pierwszy turniej odbył się w Tokio; zwycięzcą został amerykański sportowiec Stan Smith, który wyprzedził w bezpośrednim pojedynku Australijczyka Roda Lavera, który zajął drugie miejsce. Rod Laver, jedyny zwycięzca Open Era Grand Slam, wycofał się wkrótce po tym, nie wygrywając Masters. W 1990 roku Związek Zawodowych Tenisistów (ATP), który do tego czasu przejął główną rolę w organizacji męskiego turnieju zawodowego, ogłosił powstanie Mistrzostw Świata ATP Tour, których skład został ustalony zgodnie z rankingiem ATP.W tym samym czasie Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF), która w tamtych latach próbowała konkurować z ATP o rolę wiodącej struktury organizacyjnej tenisa, próbowała stworzyć alternatywny turniej, zwany Grand Slam Cup; Do udziału dopuszczono 16 (w 1998 i 1999 - 12) zawodników, którzy wykazali najlepsze wyniki w turniejach wielkoszlemowych w bieżącym roku. Grand Slam był postrzegany jako próba wbicia kija w koła nowo utworzonego ATP Tour przez ITF, dawniej część Męskiej Rady Profesjonalnego Tenisa, która prowadziła nieistniejący Grand Prix Tour od 1990 roku. W 1999 roku organizacje ostatecznie porozumiały się w sprawie podziału kompetencji i współpracy, a jednym z rezultatów była decyzja z 9 grudnia 1999 roku o połączeniu dwóch rywalizujących turniejów w jeden – Masters Cup.Jednym z warunków porozumienia było dopuszczenie do udziału w Masters Cup tenisistek, które w sezonie wygrały jeden z turniejów wielkoszlemowych, ale zakończyły rok poniżej ósmego miejsca w rankingu ATP. Zasada ta została zastosowana w 2004 roku w singlu (zwycięzca French Open Gaston Gaudio, dziesiąty w rankingu), a w 2007 roku w deblu (dziewiąta para świata, Arnaud Clement-Mickael Llodra, który wcześniej wygrał Turniej Wimbledonu). W listopadzie 2000 roku w Lizbonie odbył się pierwszy turniej połączonej, nowoczesnej formuły. Mistrzem został Brazylijczyk Gustavo Kuerten, który w finale pokonał Amerykanina Andre Agassiego. Zwycięstwem Kuerten zakończył rok jako nr 1 na świecie. To był pierwszy raz w historiikiedy losy pierwszego miejsca w rankingu rozstrzygnęły się w ostatnim meczu sezonu – gdyby Kuerten przegrał, mistrzostwo zostałoby z rosyjskim sportowcem Maratem Safinem. Kolejny raz o losie pierwszego miejsca zadecydował ostatni mecz sezonu po szesnastu latach, kiedy to w finale 2016 roku Brytyjczyk Andy Murray pokonał Serba Novaka Djokovica. W 2009 roku turniej został przemianowany na ATP World Tour Finals (ang. ATP World Tour Finals); W latach 1977-1985 turniej odbywał się w styczniu następnego roku kalendarzowego, wszystkie pozostałe – pod koniec sezonu tego samego roku. Turniej par przez długi czas był osobnym konkursem, aw sezonie 2002 w ogóle go nie odbył. Od 2003 roku odbywa się w połączeniu z konkursami singli. Od 2017 roku turniej nosi nazwę ATP Finals.kiedy Brytyjczyk Andy Murray pokonał Serba Novaka Djokovica w finale 2016 roku. W 2009 roku turniej został przemianowany na ATP World Tour Finals (ang. ATP World Tour Finals); W latach 1977-1985 turniej odbywał się w styczniu następnego roku kalendarzowego, wszystkie pozostałe – pod koniec sezonu tego samego roku. Turniej par przez długi czas był osobnym konkursem, aw sezonie 2002 w ogóle go nie odbył. Od 2003 roku odbywa się w połączeniu z konkursami singli. Od 2017 roku turniej nosi nazwę ATP Finals.kiedy Brytyjczyk Andy Murray pokonał Serba Novaka Djokovica w finale 2016 roku. W 2009 roku turniej został przemianowany na ATP World Tour Finals (ang. ATP World Tour Finals); W latach 1977-1985 turniej odbywał się w styczniu następnego roku kalendarzowego, wszystkie pozostałe – pod koniec sezonu tego samego roku. Turniej par przez długi czas był osobnym konkursem, aw sezonie 2002 w ogóle go nie odbył. Od 2003 roku odbywa się w połączeniu z konkursami singli. Od 2017 roku turniej nosi nazwę ATP Finals.Od 2003 roku odbywa się w połączeniu z konkursami singli. Od 2017 roku turniej nosi nazwę ATP Finals.Od 2003 roku odbywa się w połączeniu z konkursami singli. Od 2017 roku turniej nosi nazwę ATP Finals.

Lokalizacja

W przeciwieństwie do większości turniejów, ATP Final Tournament nie ma stałego miejsca, wiele miast i krajów rywalizuje o prawo do organizacji turnieju. W sezonach 2005-2008 turnieje odbywały się w Szanghaju na kortach nowego Qizhong Senlin Sports Palace. W sezonach 2009-2012 na miejsce rozgrywek wybrano stadion O2 w Londynie, generalnym sponsorem turnieju został Barclays, jeden z największych konglomeratów bankowych na świecie, kontrakt opiewał na ok. 7 mln dolarów za sztukę. rok. W listopadzie 2012 roku ogłoszono, że turniej pozostanie w Londynie jeszcze przez trzy lata, a umowa sponsorska z Barclays została również przedłużona na trzy lata. Następnie umowa na turniej została przedłużona jeszcze dwukrotnie: na dwa lata w 2015 roku i na kolejne trzy lata w maju 2017 roku, w tym samym czasie turniej zmienił sponsora generalnego,była to japońska firma chemiczna Nitto Denko. W latach 2021-2025 turniej odbędzie się w Turynie na arenie Pala Alpitour. Najwięcej turniejów - 13 - odbyło się w Nowym Jorku (1977-1989), w Londynie - 12 (2009-2020), we Frankfurcie - sześć (1990-1995), pięć w Szanghaju (2002, 2005-2008), cztery w Hanowerze (1996-1999).

Nowoczesne przepisy

Kryteria uczestnictwa

Zgodnie z regulaminem w turnieju bierze udział 8 graczy w singlu i 8 par. Wybór dokonywany jest na podstawie rankingu ATP (przed 2009 r. – na podstawie wyników wyścigu ATP), ale miejsce w drabince turniejowej jest zarezerwowane dla jednego ze zwycięzców turniejów wielkoszlemowych w tym samym sezonie, jeśli uplasował się poniżej ósme miejsce w rankingu, ale nie poniżej dwudziestego, dlatego dopiero dostanie się do pierwszej siódemki rankingu gwarantuje udział w turnieju. Jeśli jest dwóch lub więcej takich sportowców, to miejsce w siatce zajmuje ten z wyższą oceną. Do turnieju zapraszani są również zastępcy i pary (zastępcy angielskojęzyczni), którzy zajęli miejsca bezpośrednio za osobami dającymi prawo do udziału. Mają prawo dołączyć do walki, jeśli jeden z głównych graczy odmówi udziału, ale nie później niż po zakończeniu etapu kwalifikacyjnego. W każdej kategorii zapraszamy dwóch zastępców.

System losowania

Formuła losowania różni się od przyjętej w innych zawodach tenisowych. Turnieje w latach 1970 i 1971 odbywały się w systemie „każdy z każdym”. Od 1972 roku turniej odbywa się w systemie mieszanym: w pierwszym etapie mecze w systemie „każdy z każdym” rozgrywane są w dwóch podgrupach. Tenisiści rozstawieni pod dwoma pierwszymi numerami są podzieleni na różne grupy. Tenisiści rozstawieni pod numerami odpowiednio 3 i 4, 5 i 6, 7 i 8 tworzą trzy pary, w których odbywa się losowanie - zgodnie z jego wynikami są rozdzielani na grupy. Do półfinału awansują zawodnicy, którzy zajmą dwa pierwsze miejsca w swojej grupie. Uważa się, że taki system, w którym przegrana jednego meczu nie oznacza eliminacji z turnieju, pozwala na uzyskanie bardziej obiektywnych wyników. Każdy zawodnik rozgrywa trzy mecze w fazie grupowej.W przypadku równości zwycięstw w podziale miejsc w grupie brane są pod uwagę następujące wskaźniki (w kolejności priorytetów): najwięcej wygrywa najwięcej rozegranych meczów (2-1 jest lepsze niż 2-0; 1-2 jest lepszy niż 1-0) wynik spotkania osobistego (jeśli dwóch graczy ma równość według poprzednich wskaźników) jeśli trzech tenisistów ma równość wskaźników, to: jeśli trzech uczestników ma po jednym zwycięstwie, to gracz, który grał mniej niż trzy gry są automatycznie eliminowane, a najwyższy procent setów wygranych w osobistym spotkaniu oddala się od pozostałych dwóch najwyższy procent gier wygranych w rankingu ATP po ostatnim turnieju sezonu kalendarzowego trasy ATP, jeśli po jakimkolwiek na etapie porównania można wyróżnić jednego gracza z trzech z najlepszym lub najgorszym rekordem, a między pozostałymi dwoma pozostaje równość,wtedy o podziale miejsc między tymi dwoma decyduje wynik osobistego spotkania.W półfinale zwycięzca jednej grupy gra z przeciwnikiem, który zajął drugie miejsce w drugiej i odwrotnie. Zwycięzcy półfinałów spotykają się w meczu finałowym. Trzecie miejsce nie jest rozgrywane. Wszystkie mecze rozgrywane są do zwycięstwa w dwóch setach (do 2008 roku mecz finałowy rozgrywany był do momentu, gdy jeden z graczy wygrał w trzech setach). Gdy wynik w secie po meczach wynosi 6:6, do wyłonienia zwycięzcy stosuje się tie-break. W deblu trzeci set rozgrywany jest w formacie super tiebreak – do dziesięciu punktów zdobytych lub do dwóch punktów przewagi po wyniku 9:9. Od sezonu 2006 na turnieju oficjalnie używany jest elektroniczny system sędziowania Hawk-Eye.drugie miejsce w innym i na odwrót. Zwycięzcy półfinałów spotykają się w meczu finałowym. Trzecie miejsce nie jest rozgrywane. Wszystkie mecze rozgrywane są do zwycięstwa w dwóch setach (do 2008 roku mecz finałowy rozgrywany był do momentu, gdy jeden z graczy wygrał w trzech setach). Gdy wynik w secie po meczach wynosi 6:6, do wyłonienia zwycięzcy stosuje się tie-break. W deblu trzeci set rozgrywany jest w formacie super tiebreak – do dziesięciu punktów zdobytych lub do dwóch punktów przewagi po wyniku 9:9. Od sezonu 2006 na turnieju oficjalnie używany jest elektroniczny system sędziowania Hawk-Eye.drugie miejsce w innym i na odwrót. Zwycięzcy półfinałów spotykają się w meczu finałowym. Trzecie miejsce nie jest rozgrywane. Wszystkie mecze rozgrywane są do zwycięstwa w dwóch setach (do 2008 roku mecz finałowy rozgrywany był do momentu, gdy jeden z graczy wygrał w trzech setach). Gdy wynik w secie po meczach wynosi 6:6, do wyłonienia zwycięzcy stosuje się tie-break. W deblu trzeci set rozgrywany jest w formacie super tiebreak – do dziesięciu punktów zdobytych lub do dwóch punktów przewagi po wyniku 9:9. Od sezonu 2006 na turnieju oficjalnie używany jest elektroniczny system sędziowania Hawk-Eye.6 w rozgrywkach, do wyłonienia zwycięzcy służy tie-break. W deblu trzeci set rozgrywany jest w formacie super tiebreak – do dziesięciu punktów zdobytych lub do dwóch punktów przewagi po wyniku 9:9. Od sezonu 2006 na turnieju oficjalnie używany jest elektroniczny system sędziowania Hawk-Eye.6 w rozgrywkach, do wyłonienia zwycięzcy służy tie-break. W deblu trzeci set rozgrywany jest w formacie super tiebreak – do dziesięciu punktów zdobytych lub do dwóch punktów przewagi po wyniku 9:9. Od sezonu 2006 na turnieju oficjalnie używany jest elektroniczny system sędziowania Hawk-Eye.

Nagrody pieniężne i punkty rankingowe

Zwycięzca turnieju otrzymuje do 1500 punktów w rankingu ATP (o ile wygra wszystkie mecze w fazie grupowej), w tym 200 punktów za każde zwycięstwo w fazie grupowej, 400 punktów za półfinały i 500 punktów za finał. punkty (2000 ) przynoszą tylko Wielkie Szlemy. Szczegóły dotyczące punktów rankingowych przyznanych za turniej. Nagroda pieniężna zwycięzcy wynosząca około 2 miliony dolarów jest jedną z największych w profesjonalnym tenisie (wygranie Wielkiego Szlema w grze pojedynczej to ponad milion dolarów, a rekordowa kwota na US Open 2013 wyniosła 3,6 miliona dolarów, w tym milion dolarów w formie premia za udane występy w turniejach poprzedzających mistrzostwa).

Nagroda pieniężna, single

Pokazane liczby dotyczą 2014 r. Opłata za zmiennika 80 000 USD Opłata za zawodnika 142 000 USD Wygrana w kwalifikacjach 142 000 USD (maks. 426 000 USD) Wygrana w półfinale 445 000 USD Wygrana finałowa 910 000 USD Mistrz, nieprzegrany bez meczu (wraz z nagrodami za kwalifikację) — 1 923 000 USD

Nagroda pieniężna, debel

Dane liczbowe od 2014 r. Opłata za zastępstwo 27 000 USD Opłata za zawodnika 71 000 USD Wygrana w kwalifikacjach 27 000 USD (maks. 81 000 USD) Wygrana w półfinale 70 500 USD Wygrana finałowa 140 000 USD Mistrz, nie przegrany bez meczów (wraz z nagrodami w rundzie kwalifikacyjnej) - 362 500 USD

Zwycięzcy i Finaliści

Statystyka

Oficjalna strona (angielski) (hiszpański) Profil turnieju na stronie ATP (angielski)